Masáž lymfatických cest

Lymfaticka_masaz_dolni_koncetiny_large_2

LYMFATICKÝ SYSTÉM

Onemocnění lymfatického systému

Jako lymfoedém je označován otok s původem v lymfatickém systému. V roce 1897 byl definován jako zánětlivé onemocnění kůže a podkoží. Je to dlouhodobý, vysokoproteinový otok.

Každá vysokomolekulární látka má tendenci na sebe vázat velké množství vody. Proto způsobuje vysoký obsah proteinů v tkáňových tekutinách tvorbu otoku. Lymfatické kapiláry a kolektory reagují na zvýšení množství tekutiny ve tkáních a na zpomalení jejího proudění roztažením, což dále snižuje kontraktilitu jejich stěn a tak druhotně zhoršuje odvod lymfy z postižené oblasti.

Tato situace způsobuje stagnaci toku lymfy. Není-li odstraněna příčina, dochází k postupnému zhoršování stavu a v postižené oblasti můžeme pozorovat obrácený tok lymfy. Nedojde-li ani poté k nápravě situace stávají se kapiláry volně průchodné oběma směry.

Odvedení přebytečné tekutiny z tkání může normalizovat stav lymfatických cest a tak umožní „restartovat” jejich činnost.

STADIA LYMFOEDÉMŮ:

Stadium latentní: otok není viditelný, ale problémy jsou již pociťovány. Toto stadium přetrvává v průměru 1,5 roku a pak přechází do dalšího stadia.

Stadium manifestní reverzibilní fáze: otok je již viditelný, ale přes noc se stav zlepší nebo vymizí, má měkkou konzistenci. V tomto stavu je nejefektivnějším prostředkem nápravy manuální lymfodrenáž.

Manifestní ireverzibilní fáze: otok stále roste a začíná tvrdnout. Cílem terapie je zabránit zatvrdnutí.

Fáze elefantiázy: masivní otok, zdrsnělá, zhrublá kůže, velmi poničené lymfatické uzliny. Terapie je velice dlouhodobou záležitostí. Po masáži je nutná speciální bandáž krátkotažnými obinadly. Teprve po redukci otoku alespoň o 40% je možno použít návleky (punčochy) - nejméně č. 2.

Kdy se provádí masáž lyfatických cest - indikace:

Před masáží lymfatických cest (cca 2 dny) je potřeba zvýšit příjem tekutin. Nejlépe čistá voda. A také po této masáži je důležité dodržovat pitný režim z důvodu transferu přebytečné vody do močového měchýře.

Kosmetické důvody: 

obličej - masáž zlepší stav pokožky

celulitida - (po masáži doporučuji kompresní punčocháče)

Zdravotní důvody:

Alergie - usnadnění vstřebání otoků, usnadnění dýchání v případě zhoršeného dýchání v důsledku otoků dýchacích cest, zrychlení odeznění otoků

Detoxikace organismu - preventivní detoxikační kůra (nejčastěji jarní), podpůrná detoxikační kůra po prodělání infekčního onemocnění a pro usnadnění regenerace organismu

Kdy se masáž lymfatických cest neprovádí - KONTRAINDIKACE:

- zánět žil

- otoky způsobené selháváním srdce nebo ledvin (pouze pod dohledem lékaře)

- mixedém - štítná žláza

- akutní zánětlivá onemocnění - masáž vhodná až po odeznění akutní fáze

- onkologická onemocnění - v některých případech masáž lymfatických cest možná po ukončení léčby     (souhlas/doporučení lékaře nutné)

- menstruace (relativní kontraindikace - v některých případech možné)

POZNÁMKA:

Masáž se zaměřením na lymfatický systém je časově velmi náročná, tudíž musí být rozdělena do několika fází. Celková kvalitní masáž se zaměřením na lymfatický systém trvá cca 3 hodiny. Většinou je rozdělena do 2 časových fází na sebe navazujících. Preventivně doporučujeme absolvovat tuto celkovou masáž 2x ročně, v případě stadia manifestní reverzibilní fáze 2 x týdně do zlepšení stavu lymfatických cest a uzlin.